Czat jest świetnym miejscem do poznawania ludzi – i taki cel korzystania z niego od samego początku wskazywali respondenci różnych badań. Kiedyś rozwiązania, dostępne na czatach, były bardzo ograniczone. Najpierw było to głównie swobodne kontaktowanie się w czasie rzeczywistym, przesyłanie prostych grafik, niewielkich plików, z czasem materiałów wideo. Rozwój technologii doprowadził jednak do tego, że dziś za pomocą czata możemy robić o wiele więcej, a liczba zastosowań czata jest ogromna. Wykorzystuje się je zarówno do pracy, jak i do rozrywki. O ile zastosowania „służbowe” wydają się być oczywiste, to można się zastanawiać, dlaczego niektórzy decydują się na czatowanie online, zamiast na poznawanie ludzi w realu.

Z badań wynika, że większość ludzi chce na czacie nawiązywać nowe znajomości, a wielu traktuje czatowanie po prostu jak zabicie czasu. Co więcej, ogrom ludzi uważa, że w sieci można nawiązać trwałe znajomości, które przenoszone są w świat rzeczywisty. Strzałem w dziesiątkę było pojawienie się stron randkowych i portali o charakterze matrymonialnym, które włączały w swoje usługi wykorzystywanie czata. Jeśli przypomnimy sobie, jak wyglądały czaty lat 90. i 00’, to wiemy, że były to bardzo proste miejsca z „pokojami” do rozmów grupowych i prywatnych. Bardzo szybko okazało się, że w tych prywatnych rozmowy często przechodziły na tematy związkowe, a i po prostu seksualne. Ludzie zaczęli umawiać się na seks-spotkania na żywo. W ten sposób właśnie wyłoniła się grupa portali randkowych dla dorosłych, gdzie było jasne, że  nikt nie wchodzi tam, by rozmawiać o sztuce, albo nie głównie o niej. Osobną grupą są czaty dla osób, które łączą różne pasje, choćby gry. Nie można zatem czatowania sprowadzać tylko do funkcji towarzyskich. Można powiedzieć jednak, że na czacie ludzie realizują wiele swoich potrzeb – kontaktu, przynależności, rozmowy itp.

Najnowsze czaty to tak naprawdę aplikacje, przy pomocy których nie tylko nawiązujemy kontakty, ale przede wszystkim utrzymujemy te, które już mamy. Mówiąc krótko, komunikatory, takie jak Messenger, Whatsapp i inne w dużym stopniu przejęły rolę tradycyjnych środków komunikacji – jak choćby telefon i SMS. Zaletą czata jest możliwość natychmiastowej reakcji, nawet jeśli rozmówca wciąż jeszcze do nas pisze. Co więcej, na czacie można transmitować wideo w czasie rzeczywistym.

Typy czatów internetowych – z czego chętniej korzystamy?

Czaty internetowe są dziś tak silnie zróżnicowane, że można w ich obrębie wyróżnić mnóstwo kategorii i typów, stosując do tego mnóstwo różnych kryteriów. Jednym z podstawowych jest stopień prywatności uczestników. Są grupowe, prywatne dla grup użytkowników, a także tzw. 1:1, gdzie rozmawiają ze sobą tylko dwie osoby. To tu często odbywają się różne najbardziej pikantne rozmowy, a nawet odbywają się seanse internetowego seksu. W serwisach randkowych dla dorosłych oraz na portalach z seks-kamerkami pojawiły się także czaty 1:1 z trybem szpiega, co oznacza, że mimo iż mają znajdować się tam osoby trzecie, które podglądają to, co się dzieje. Łatwo sobie wyobrazić, dlaczego na stronach z seks-kamerkami takie opcje mają wzięcie: raz że niektórzy po prostu lubią mieć wrażenie, że są tylko „podglądaczami”, bo to ich po prostu kreci. Choć oni sami nie biorą bezpośrednio udziału w rozmowie czy zabawie, to widzą rozmowy, które się odbywają w ich obecności. Dwa – takie opcje często są tańszą opcją.

Ostatnim z głównych podziałów czatów, jest rodzaj nadawanych komunikatów. Wcześniej poza tekstem można było wysyłać dźwięk, wreszcie pliki graficzne, emotikony, gify i zdjęcia. Wreszcie rozwój technologiczny umożliwił przesyłanie dużych plików muzycznych, wreszcie wideo, a potem pozwolił na nadawanie obrazu z kamerki razem z dźwiękiem i tekstem bez żadnych opóźnień i w świetnej jakości.

Obecnie trudno jest spotkać czaty starszego typu. Rozwój technologiczny sprawił, że możliwość komunikacji wideo z dźwiękiem w dobrej jakości stała się standardem, a każda, nawet najprostsza strona w sieci, może mieć swój własny czat. I jeśli chcemy, to po prostu z niego korzystamy. Część rozwiązań dostępna jest tylko na urządzenia mobilne, podczas gdy inne – tylko na stacjonarne. Jeszcze inne stworzone są tak, by dostarczać usług na sprzętach przenośnych, jak i zwykłych komputerach. Czatowanie stało się wygodne, szybkie i dostępne dla każdego.

Społeczny i matrymonialny aspekt czatowania

Czaty towarzyskie są olbrzymią grupą czatów. Dawniej poznawanie ludzi w sieci kojarzone było z czymś dziwnym i wręcz nie „wypadało” chwalić się znajomością nawiązaną przez internet. Niektórzy traktowali takiego delikwenta jak „ułomnego”, który nie mógł ogarnąć sobie dziewczyny w życiu, więc po prostu złowił ją w sieci. Tak, jakby poznanie kogoś na czacie było końcem świata. Dziś właściwie każdy młody człowiek traktuje tę formę poznawania ludzi jako coś zupełnie naturalnego, a czatowanie jako zwykły kontakt, nie gorszy niż ten rzeczywisty.