Poranna erekcja to stan, który dotyczy zarówno młodych, jak i starszych mężczyzn. Jest normalną, fizjologiczną reakcją. Dorosły mężczyzna w ciągu snu może mieć wzwód nawet pięć razy. Przyczyn można upatrywać na różnych płaszczyznach. Dowiedz się, dlaczego rano pojawia się erekcja, a także, czy jej brak powinien zaniepokoić mężczyznę.
Czym jest wzwód poranny?
Erekcja poranna (ang. nocturnal penile tumescence) to zjawisko, które nie ma jednoznacznej przyczyny. Warto wiedzieć, że jest zdrową reakcją męskiego organizmu i czymś zupełnie naturalnym. Dzięki niej następuje utlenienie tkanki erekcyjnej, co wpływa korzystnie na wydolność ciał jamistych oraz zapobiega ich zwłóknieniu, czego konsekwencją może być impotencja. Poranny wzwód pojawia się najczęściej między godziną czwartą a ósmą rano i trwa od kilu do nawet 25 minut.
Dlaczego mężczyźni mają poranny wzwód?
Poranne erekcje mogą mieć różne przyczyny. Jednym z nich jest zmniejszenie się poziomu noradrenaliny w trakcie fazy REM. Wówczas najczęściej pojawiają się różne sny i spada ciśnienie krwi. Ten rodzaj erekcji naukowcy określili mianem psychogennej, gdyż na wzwód wpływają również wytworzone przez wyobraźnię obrazy w snach.
Drugi rodzaj erekcji nazwany odruchowym pojawia się, kiedy mężczyzna odczuwa parcie na pęcherz. Wówczas pęcherz narusza znajdujące się w kręgosłupie nerwy krzyżowe, które powodują wzwód. To naturalna reakcja organizmu, szczególnie po długim, nieprzerwanym wizytą w toalecie śnie.
Kolejną przyczyną jest uwolnienie tlenku azotu przez komórki w ciele mężczyzny, czego efektem są rozluźnione, zrelaksowane mięśnie. Powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych, szybszy przepływ krwi, a w konsekwencji również erekcję. O poranku w organizmie jest również największe stężenie testosteronu, który wpływa na produkcję tlenku azotu. Niektóre leki stosowane na potencje również mogą wpływać na obecność erekcji.
Brak porannej erekcji – czy powinien niepokoić?
Niezależnie od przyczyny, poranny wzwód jest oznaką zdrowia. Zdarza się, że co jakiś czas się nie pojawi, co również nie powinno wzbudzać niepokoju. Dłuższy brak porannej erekcji powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Wraz z wiekiem zmniejsza się jedynie intensywność i długość ich trwania. Jedną z przyczyn braku erekcji o poranku jest stres, a także brak aktywności fizycznej oraz nieregularny sen. Negatywnie wpływają również używki. Alkohol czy papierosy przyczyniają się do powstawania szeregu schorzeń, w tym chorób układu krążenia, które stopniowo osłabiają możliwość osiągnięcia wzwodu.
Jak leczyć brak porannej erekcji?
Warto pamiętać, że brak porannej erekcji nie musi oznaczać poważnej choroby. Konsultacja u urologa lub seksuologa powinna umożliwić sprawne postawienie diagnozy. Jak przywrócić poranne erekcje? Konieczna będzie zmiana trybu życia, wypoczynek, odpowiednia higiena snu i zadbanie o zbilansowaną dietę, a także odstawienie używek. Brak wzwodu rano może być oznaką problemów z prostatą, układem moczowym lub nerwowym. Konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań. Dzięki temu uzyskasz kompleksowy obraz, a jeżeli będzie to konieczne program leczenia.
Pamiętaj, że wzwód jest oznaką prawidłowej pracy całego organizmu. Występuje nawet u małych dzieci. Warto obserwować swoje ciało, nie wpadać w panikę, a niepokojące oznaki zgłaszać lekarzowi. Źródła zaniku porannych erekcji można szukać również w psychice. Szybka reakcja z pewnością rozwiąże problem i ponownie przywróci mężczyźnie pewność siebie. Znajdź odpowiedniego specjalistę, który odpowie na wszystkie pytania.