Trzeba być szczególnie czujnym w przypadku, gdy wymioty te występują do 4 godzin po zażyciu tabletki – wtedy należy zapoznać się z wytycznymi dalszego postępowania, które znaleźć można na ulotce dołączonej do każdego opakowania. Warto również nadmienić, że alkohol spowalnia procesy metaboliczne estrogenu, co wiąże się ze spowolnionym przyswojeniem hormonów.

Alkohol i antykoncepcja – inne przeciwwskazania

Stan upojenia alkoholowego obniża kontrolę, tym samym nie sprzyjając regularności zażywania tabletek, a to właśnie jest gwarantem ich działania. Przez to, skuteczność antykoncepcji hormonalnej realnie zmniejsza się z 99% do 91%. W przypadku pominięcia tabletki, o dalszych krokach należy przeczytać na ulotce – by zapobiec niechcianej ciąży, w tej sytuacji zazwyczaj występuje konieczność używania dodatkowo prezerwatywy w ciągu następnych 7 dni.

Kolejnym przeciwwskazaniem do łączenia pigułek z alkoholem jest niekorzystny wpływ na wątrobę – w skrajnym przypadku może to prowadzić do miażdżycy lub zawału serca. Stąd też, kobietom zmagającym się z chorobami tego narządu zaleca się wybranie innej metody antykoncepcji.

Ile wchłania się tabletka antykoncepcyjna?

Przyjmuje się, że jest to okres w granicach 3-4 godzin od zażycia. Zagadnienie to często wiąże się z pytaniem, po jakim czasie brania tabletek antykoncepcyjnych można się kochać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeśli przyjęcie pierwszej pigułki następuje do 5. dnia cyklu, ochrona następuje od razu – niezależnie od tego, czy antykoncepcja jest jedno-, czy dwuskładnikowa. Natomiast w przypadku, gdy terapia antykoncepcyjna zostaje rozpoczęta po upłynięciu tego czasu, należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 kolejnych dni.

Alkohol a tabletka „dzień po”

Zażycie tabletki „dzień po” wskazane jest w sytuacji odbycia ryzykownego stosunku płciowego, na przykład przy pominięciu pigułki antykoncepcyjnej. W tym przypadku zaleca się rezygnację ze spożywania alkoholu – skuteczność antykoncepcji awaryjnej w zupełności zależna jest od wchłonięcia się substancji czynnej przez układ pokarmowy, a etanol może ten proces zaburzyć. Dodatkowo, takie połączenie może powodować wiele skutków ubocznych i osłabiać organizm.

Alkohol, jak wszystko inne jest dla ludzi – najważniejsze jest to, by zachować umiar w jego spożyciu. Działanie tabletek antykoncepcyjnym przy rozsądnej konsumpcji tej używki nie będzie zaburzone. Jedynym wyjątkiem jest zatrucie, skutkujące wymiotami. W przypadku tabletki „dzień po” warto jednak odpuścić picie alkoholu w ciągu najbliższych 24 godzin tak, by połączenie to nie wywołało szkód w organizmie, ale również by upewnić się o prawidłowym działaniu antykoncepcji awaryjnej.